Co nedělat v Plzni

20. září 2017 v 13:00 | Sili |  Myšlenkovník
Minulý týden jsem byla na Plzeňské diplomatické simulaci, která se, jak název avizuje, odehrává v Plzni, nebo taky městě, kde jsem nikdy v životě nebyla. Dále taky místě, kde znám přesně jednoho člověka, od čehož se odvíjí první bod.

1. Nenamlouvejte si ubytování u někoho, kdo ho následně zruší. Respektive kdo vás v průběhu neděle ve vší uctivosti zpraví, že na pondělí už se nabídka hostitelství nevztahuje. Protože to má potom za následek, že musíte chodit za neznámými lidmi a ptát se: "Ahoj, prosím tě, ty tu máš jakože vlastní bydlení? Jo? A gauč máte? Hele, šílenej nápad…"2. Nevyrážejte na neohlášené procházky po historických částech Plzně v podpatcích. V žádném případě. Rovné ulice plné dlažebních kostek, po kterých vás žene nezdravě nadšený průvodce, vám vaše nohy neodpustí.

3. Nechoďte podle navigace na mobilu. Ať je jak chce přesná, sežere vám celou baterku a ačkoli vás třeba dopraví na místo určení, vlastníc nulový orientační smysl se budete sami zpátky dostávat horko těžko.

4. Nenoste krátké sukně nebo šaty nebo vlastně asi nic, protože i člověk jako já, tělesnou stavbou podobný přezrálé hrušce v černém saku, se stane objektem kuriózních forem komplimentů. Třeba: "Slečno, vy si tu ty nohy nějak vystavujete, že vy mi tím něco chcete naznačit!" Nechci. Prosím, odsedněte si, proboha, jsem v Plzni deset minut a už lituju, že jsem si na sebe nevzala burku.

5. Nesedejte si ve večerních hodinách na lavičku ve Smetanových sadech. Za ty dvě hodiny, které byly původně určeny na rekreační pozorováni plzeňského cvrkotu, ke mně přišel pán, který po mně chtěl peníze na vlak do Rokycan, paní, která plakala, protože potřebovala do Prahy, aby si zařídila vízum, a v neposlední řadě dva Slováci, kteří pobaveně kvitovali existující stereotypy o zrzkách.

6. Neunavujte se kupováním jízdenek v trafikách. Jednak si je můžete přes kartu koupit přímo v tramvaji, druhak se ozývá nepřeslechnutelné oznámení, když jde revizor, což se mně zdá striktně kontraproduktivní, to jsou ale asi ty plzeňské móresy.

7. Na Západočeské univerzitě se při hledání Fakulty umění a designu nenechte odradit - je úplně vzadu a ještě otočená zády k vám, vypadá jako skladiště a z ní ani do ní neproudí takřka žádní lidé kromě hipsterů, jejichž spletení se skladníky nedá velkou práci. Ale je tam. Velká, moderní, prosvětlená, se špatně vyřešenou akustikou a studená jako kopeček vanilkové zmrzliny na Winterfellu.

8. Na Náměstí republiky se nenechte zmást - dvojka nejezdí jen jedním směrem, nebojte se. Tenhle strach na chvíli ovládl mě, s mými pražskými moresy jsem totiž očekávala, že linka bude zpátky jezdit na druhé straně vozovky. Ale považte, o kolik větší psina bude pozorovat zmatené turisty, kteří si nejsou vědomi, že druhým směrem jede dvojka o 1,2 kilometru dál? Pozorujíc je, jak klopýtají okolo katedrály sv. Bartoloměje a proklínají gotiku, protože neúměrně ztěžuje úděl ztracených neplzeňáků, se domácí smějí hurónským chechotem, tůtání se vznášeje nad jejich hlavami.

9. Nechoďte do Depa2015. Zavírají v 7, což očividně nevědí ani ostřílení Plzeňáci. A nejlepší hospoda je U Salzmannů, protože tam mají i černýho Kozla.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Platan Platan | E-mail | Web | 20. září 2017 v 20:05 | Reagovat

tak do Plzne isto nejdem. Neprajem si aby mi niekto takto očumoval moje nohy :( :-D

2 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 22. září 2017 v 11:03 | Reagovat

Teda to musel být děsivě hrozivý zážitek! Ovšem jako všechny takové zážitky, i tenhle už je na nejlepší cestě stát se megavtipnou historkou :-) Aspoň něco.

3 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 22. září 2017 v 14:44 | Reagovat

Nebylo daleko od toho, aby v Plzni můj přítel studoval. Nakonec dal přednost známé a bližší Praze. Ale i tak doufám, že se tam někdy podívám. A určitě si na tebe vzpomenu. :D

4 Maria Maria | 31. října 2017 v 5:18 | Reagovat

Sháníte byt nebo dům v Plzni? Nemusí to být zase tak náročné:

https://www.parva.cz/nabidka-nemovitosti

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. března 2018 v 16:05 | Reagovat

Jó, Sady, jednička a dvojka na náměstí pro neznalé, podpatky a těžko nalezitelná fakulta umění. To byly časy! A myslím, že systém jízdenek je tam naprosto skvěle nastavený. Když to srovnám s ČB, kde je SMS jízdenka největší moderna a cardman ve voze, kde už dokonce ani není třeba karta dopravního podniku, stačí debetka... Plzeň moje milované město a chtěla bych se tam vrátit, a to jsem ho na začátku vysoké neměla ráda :D Ale Sady jsou ještě dobrý. Mnohem horší je poflakovat se kolem nádraží nebo malýho Tesca a nachomýtnout se kolem tý provařený skupinky fetek se psy. To je teprve otrava.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama