13 Reasons Why (2017)

22. května 2017 v 13:00 | Sili |  Recenze
Tak se mi zdá, že se téma sebevražd v poslední době docela dobře prodává. Vysvětlovalo by to totiž, proč se to v pop-kultuře v poslední době hemží tvorbou o nešťastných teenagerech, kteří si podřezávají žíly a vůbec. Proti tomu já nejsem, ačkoli je nelze považovat za efektivní formu prevence, jakožto způsob zvýšení povědomí o tomhle problému obdobné počiny klidně fungovat můžou. Pouhá vznešená idea za nimi stojící ale ještě není garantem prvotřídní podívané.Jsem příležitostným uživatelem twitteru, i přes můj ležérní přístup k aktivitě jsem ale zaznamenala nebývale vysoký počet tweetů, jejichž subjektem byl seriál 13 Reasons Why. Jakožto seriálový maniak v důchodu jsem se rozhodla, že se na něj taky podívám. Po mandatorním času, který jsem si vyhradila na uležení zhruba třináctihodinového sledovacího maratonu, vám teda přináším svoje pocity.

Seriál byl natočen podle stejnojmenné knihy z roku 2007 od amerického autora young-adult novel jménem Jay Asher. Proč se v Netflixu rozhodli knihu zfilmovat až o deset let později, je celkem jasné - nastalo totiž to správné sociální rozpoložení. Sebevraždy jsou najednou trendem, který je diskutován takřka všude, prevence je stále omýlané slovo, seriál o středoškolačce, která se rozhodne, že už nechce dál žít, je docela bezpečná sázka a takřka garantovaná sledovanost a publicita.

Ignorujíc nepříliš sympatické motivace tvůrců, musím se přiznat, že mě prvních pár dílů celkem strhlo. Měly spád, jiskru, věci se děly rychle a bez většího množství nezajímavé vaty, která by vyplňovala strhující momenty. Stejně jako hlavní hrdina, Clay, jehož kamarádka Hannah se zabije, jsme drženi v nevědomosti, kterou postupně rozuzlovává třináct kazet, které Hannah nahrála před svým osobním koncem. Na řečených kazetách se nám dostává poměrně detailního vysvětlení, proč se rozhodla udělat, co udělala.

Tahle premisa funguje dobře první polovinu seriálu, na konci už jakoby ale kazetám docházely slova, Hannin hlas se ozývá čím dál méně a některé díly jsou už takřka flash-backů prosté. Uznávám, že určitá reflexe a posun hrdinů v současnosti musí na plátně být zobrazeny, přesto si dovolím argumentovat, že druhá část série měla být lépe propracovaná. Z divácké perspektivy to totiž působí, jako kdyby se tvůrci v první polovině vyčerpali, a teď už nepřinášeli takřka nic inovativního.

Za neotřelý nejde považovat ani koncový twist, od seriálu, který dostal marketingový boost takových rozměrů a obdržel tak pozitivní diváckou reakci, jsem zkrátka čekala něco víc, než předvídatelnost (od pátého dílu lze odhadnout vyústění příběhů valné většiny charakterů) a otevřený konec, trend, který se nevyhnul ani 13RW. Když už máme diváckou pozornost, proč nevydojit ještě něco? Druhá série má vyjít v roce 2018 a je nutno přiznat, že její obsah je zcela nepředvídatelný - původní dějová linka totiž byla absolutně vyčerpána ještě před koncem první série.

Od recenze se očekává doporučení, zda-li se máte na daný počin podívat, jestli stojí za váš čas - kvůli tomu přece tohle všechno čtete. I přes ten veliký boom, který seriál vyvolal, i přes jeho poměrně slušný start... 13RW je seriál, bez kterého bych klidně zvládla žít. A průměrný konzument to s nejvyšší pravděpodobností bude mít obdobně.


Zdroj prvního obrázku je tady.
Zdroj druhého obrázku je tady.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 24. května 2017 v 13:34 | Reagovat

A co podprůměrný konzument? Může zahlédnout cíp seriálu, aby si nepodřezal samým hypem žíly? :) :-|

2 smartly smartly | Web | 28. května 2017 v 16:23 | Reagovat

Okay, tak ja si ten seriál teda nepozriem. Môžem pre zmenu pridať recenziu knihy, ktorá sa mi dostala do ruky týždeň dozadu, na youth exchange v Poľsku. Myslím si, že s knihou to bolo podobné. Prvé tri kapitoly ma dostali takmer až do tranzu, keď seriózne hrozilo, že sa nebudem zúčastňovať na programe výmeny, len aby som mohol knihu dočítať. Našťastie neskôr jej trochu došla para, ale ešte stále to bolo zaujímavé čítanie, a to až do samého otvoreného konca. Rozhodne doporučujem čítať v originále, inak prídeme o tak dokonalé interné vtípky, ako snicker -> Snickers. Kniha sa nesnaží dojať za každú cenu, ani prezentovať nejaký názor, iba popisuje vnímanie reality hrdinkou, ktorá je príliš citlivá na tento svet. Hodnotenie: 4/5.

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 25. června 2017 v 23:01 | Reagovat

Ony ty sebevražedné mánie jdou tak nějak po vlnách. Například, když Goethe napsal Utrpení mladého Werthera, začali se puberťáci a mladí lidé zasebevražďovat, protože to bylo v módě. Dneska je to zase obráceně, protože lidi páchají sebevraždy, je to tedy moderní a budeme o tom točit filmy a psát knihy.

Seriál jsem viděla a docela se mi líbil. Až na ty důvody Hannah si nemám víceméně nač stěžovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama