Moje nejoblíbenější podcasty

13. února 2017 v 13:00 | Sili |  Recenze
Jak trávíš svůj volný čas, mohl by se ptát někdo, kdo mě vůbec nezná. A já bych si vyndala jedno sluchátko, dotazujíc se, zda-li má čas na hodinovou přednášku o podcastech, nebo by si raději přečetl článek o zhruba osmi stovkách slov. No, a tak jsme tady.

Dear Hank & John byl první podcast, který jsem začala poslouchat. Johna Greena, autora knih Hvězdy nám nepřály, Hledání Aljašky a dalších young adult děl, které četl snad každý, komu bylo v době vydání pod dvacet, ačkoli jsou populární nejen u téhle věkové skupiny. Společně se svým bratrem Hankem mají mediální velmoc, jsou aktivní snad ve všech formách, do kterých jde kreativitu na internetu nacpat.

Jedna z nich je již zmíněný podcast, kde se snaží svému věrnému posluchačstvu dávat rady. Sami říkají, že je to komedický podcast o smrti, což je téma, kterému se vskutku věnují často. Všechno je zabalené do příjemně tatínkovského humoru, oběma tvůrcům je přece jen přes třicet, o svoje slovo se hlásí ale také jejich nerdy stránka. Já jsem toho názoru, že epizody si můžete pouštět pořád dokola, ačkoli jste fanouškem od začátku (jako já). Pořád mají své neodmyslitelné kouzlo.


Witch, Please je podcast pro fanoušky Harryho Pottera, a je naprosto geniální. Knihy i filmy jsou analyzovány dvěma vysokoškolky vzdělanými dámami, které se nestydí za svoji jemnou obsesi se světem primárně vytvořeným pro děti. Každá z epizod je zhruba hodinu dlouhá, ale věřte mi, pokud jste jenom trošku jako já, bude vám to připadat jako deset minut a nebudete chtít věřit tomu, že jste jich dneska slyšeli už osm. A že diskutovanému Harrymu již není jedenáct, ale vlastně jsme v půlce pátého dílu a váš svět nedává smysl.

Jediná věc, kterou bych podcastu vytkla, je určitá feministická agenda, všechno je ale podáno tak vtipně, že i tohle zvládnu přehlédnout. Možná je to mojí nekonečnou vášní pro Hermionu. Nebo kvůli tomu, že všechno, co smrdí mrzimorem, je můj typ zábavy.

Město někde v poušti, kde se konstantně dějí přinejmenším podivné věci. Přinejhorším je to revoluce, galaktická válka a nebo návštěva nadřízených. Welcome to Night Vale je podcast fiktivního rádia města Night Vale, který moderuje Cecil, nekonečně optimstický patriot, který všechny podivnosti podává, jako kdyby to byl jeho denní chleba. Protože je.

V městečku se také můžeme setkat s jeho přítelem, úspěšným vědcem Carlosem, psím parkem, kam nikdo nesmí, anděly, pětihlavým drakem, který se uchází o post starosty, žena bez tváře a mnoho dalších bizarních charakterů, které si zkrátka nejde nezamilovat.

Ačkoli musím přiznat, že nekonvenčnost tohoto podcastu ho táhla především prvních pár desítek epizod a nyní už hladově nečekám na nové díly, pořád se k němu sem tam vracím. Příběh mě uchvátil natolik, že ačkoli ho neslýchám denně, stejně mi vždycky poskočí srdce, kdykoli ho někdo zmíní.

Za zmínku stojí i další podcast z dílny autorů, Alice Isn't Dead, který pojednává o neobyčejné cestě s jasným cílem. Ten jsem sice ještě nedoposlechla do konce, z toho ale nebudeme vyvotovat závěry.

Banging Book Club je podcast pro knihomoly. Trochu se ale liší od obecných knižních klubů, jednak proto, že všechny tři přispěvatelky jsou youtuberky, Lucy Moon, Hannah Witton a Leena Norms, druhak proto, že všechny knihy, které jsou čteny, jsou o sexu. I přes určitou... striktnost výběru knih se ale nemusíte brát přehnané vulgarity, všechno je PG rated.

Ačkoli se často čtou nové knížky, které jsem nečetla, podcast je srozumitelný i tak. Takže pokud nejste přímo alergičtí na spoilery (ani těch tam tolik není), můžete se pustit do poslouchání. Moje nejoblíbenější epizoda byla ta, kde mluvili o Lolitě od Nabokova, především proto, že jsem ji četla, což trochu neguje můj předchozí argument.

Pokud vás podcast zaujal, ale nechcete mu věnovat hodinu času najednou, na youtube jsou vždycky zveřejněny bezspoilerová videa, která jsou takovým náhledem na příslušnou epizodu.

Serial je detektivka, ve dvou sezónách jsou vyprávěny dva příběhy, které vás svojí reálností naprosto pohltí. A budete chtít víc. A oni ne a ne zveřejnit třetí sezónu. To ale přirozeně vám, nováčkovi, nevadí.

V první sezóně se dozvídáme příběh člověka, který je ve vězení za vraždu spolužačky ze střední. Sedí už pěknou řádnou let, a seděl by dál, kdyby se reportérka Sarah Koenig nezačala zajímat.

V druhé sezóně se bavíme o vojákovi, který se rozhodl dezertovat, potom se ale stala nemilá věc - zatknul ho Talibán. Tahle nepřijemná, traumatická událost ale vytvořila neskutečně fascinující příběh, nepodobný žádnému, který jsem slyšela.

Nerada se ptám na koncích článků na otázky, budí to ve mně pocit nedokončenosti, ale tentokrát to udělám čistě ze sobeckých důvodů - dochází mi poslouchací materiál. Posloucháte podcasty? Jaké?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 18. února 2017 v 16:33 | Reagovat

Ne, jsou nudné, devadesát devět procent z nich odhaluje znuděnost podcastera!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama