Pustina

20. ledna 2017 v 3:43 | Sili |  Recenze
Pustina, seriál, který mi byl doporučen z mnoha stran při mnoha příležitostech. Když jsem se koukala na rozhovory a reakce na Semestr, našla jsem názor, který proklamoval již zmíněný internetový seriál a Pustinu za jediné dva české počiny minulého roku stojící za řeč. Profesor na stáži studenty urgoval, aby se na ni podívali kvůli ztvárnění prostředí výchovného ústavu. V Respektu byl rozhovor se Stivínovou, která vdechla život hlavní postavě. Svět jako kdyby si prostě najednou řekl, že Pustina je něco, co zkrátka musím vidět.Paní starostka vede lesní školku, řeší oslíka oběšeného za vesnicí a hádá se s manželem. Jo, a taky jí zmizela dcera. Kromě toho se v Pustině, městečku či městysu v Sudetách, taky vaří drogy, polepšují mladí muži a její samotná existence je podmíněná dohodnutím se stavaři, kteří ji chtějí srovnat se zemí kvůli předpokládaným uhelným ložiskům pod jejím povrchem.

Příběhu není málo, příběh přetéká, kde může. Přesto se ke konci osmidílného seriálu všechno utlumuje, zdá se, jako kdyby s dějem nevystačili. Možná je to subjektivní pocit, moje nejoblíbenější dějová linka byl pasťák, ten je ale s tím, jak hlavní příběh postupuje, naopak zasouvám do pozadí jako takový.

Celkově příběh začíná v hrubých konceptech a potom se krystalizuje, jak už postavy známe, jde o ně a ne o jejich typy. Ony typy byly ale navrženy moc pěkně, a to nejen typy postav, ale i situací - to, že na malém městě všichni všechno vědí, chování člověka, který prošel traumatem, pocit bezmoci a neschopnosti se vymanit ze spáru byrokratického, předlouhého systému vyšetřování, všechno uvěřitelné a trefné.

Ačkoli jsem si prvních pár dílů užila nejvíc, musím chválit, kde je chvály třeba - všechny hlavní postavy, které se napřed tvářily jenom jako stereotypní zobrazení, se bravurně vyvinuly. Nestagnovaly, můžeme jasně vidět jejich vývoj, kontrast toho, kde začínaly a kde skončily. Moc pěkně zpracovaná byla i jakási rodová tendence stejného přístupu ke vztahům, jakkoli mohou ony vztahy být negativní.

A řekněme si to na rovinu, Stivínová je borec. To, jak hlavní postavu zahrála, se mi moc líbilo, ačkoli s Duškem nemá dle mého žádnou chemii, není to na škodu, jen to dokreslovalo atmosféru lásky v ústupu, rozpadajícího se vztahu. Ona sama se nádherně poprala s rolí osudem zkoušené, životem unavené ženy. Stejně tak se Dušek (ač bez náboje) postaral o roli bipolára, který se většinu času chová jako blázen, ale věříte mu to. Jeho postava na mě dýchala autentičností, nefalšovanou šíleností. Nemůžeme opomenout ani další herce, Křenkové roli slečny, která je předčasně donucena dospět, naprosto věřím (kdo by čekal, že jí po filmech jako Rafťáci a Muži v naději bude drama tak slušet), Cina mě nepřestává okouzlovat, ani ta hrstka mladíků hrajících mladé delikventy mi nezkazila chuť.

Seriál si asi do poloviny přímou cestou šel pro pět hvězdiček bez zaváhání či pochyb, pak se snad Boží vůlí (či taktovkou druhého režiséra?) příběh místo dramatického zostření tak nějak rozplizne. Finále, ať už schválně či omylem, přichází po třech dílech, které mi připadaly jako filler, a samo o sobě mě nezklamalo ani tak samo o sobě (vymyšlené bylo, dle mého názoru, docela obstojně), ale spíše svým provedením a uchopením herci. Jako kdyby si před koncem maratonu řekli, že teď můžou zpomalit. Teď už obstojně přece hrát nemusí.

Za zmínku stojí nejen nádherná práce s kamerou, nad kterou jsem se nejednou pozastavila, ale i samotné prostředí Pustiny, tvořené jak střihem, tak atmosférou míst, které byly využity (kdo tušil, že v Chebu vládne taková temnota).

Když tedy pominu onen nepříliš uspokojivý konec, zůstane mi podívaná, která je jiná než český standard, svým určitým způsobem světová - zdá se, že HBO má nakonec přece něco do sebe. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dark Shop Dark Shop | Web | 21. ledna 2017 v 8:40 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama