Moje nejoblíbenější alba

30. března 2016 v 21:14 | Sil |  Recenze
Je zvláštní, zvláštní o tom přemýšlet, byla jsem inspirována náhodným internetovým nálezem a přivedlo mě to do stavu téměř hypnoticky zamyšleného. Hudba má jistě význam pro každého, já nehraji na žádný nástroj a tak mi přijde hloupé předstírat, že bez ní nepřežiji. A přece, přece je to tak trochu pravda. Pět nejoblíbenějších alb. Jdeme na to.Nikdy to nebylo takové, jaké to bylo, když to bylo s tebou. Ty víš, že bych nelhal.

Volný překlad, význam se ztrácí v propasti mezi jazyky. Je to tak, tak podivné. Poslechla jsem si celou Passengerovu diskografii, než jsem se prokousala k jeho úplně prvnímu albu, Wicked Man's Rest z roku 2007. Našla jsem ho zhruba šest let potom, co vyšlo, bylo mi patnáct. A necítím žádnou lítost. Kdybych ho našla dřív, možná bych dostatečně neocenila hloubku jeho textů, možná by mě nudila stálost akustické kytary a nakřáplého hlasu.

Ale nenudí, nenudí, nenudí. Je to album, ke kterému se můžu vždycky vrátit. Není poslech, kdy bych nenašla něco nového. S prohlubující se znalostí angličtiny se objevují nové a nové obzory světa jeho hudby. Tohle album mě dokáže pohltit celou. I s obuví.

Do What You Like je hymnou zlomených duší, věřím, že není nic horšího, než být podvedený vašimi nejbližšími. Nejhorší zrada důvěry. Nejlepší materiál pro srdcervoucí písně.


Ta úplně nejsmutnější věc, co jsem tě kdy slyšel říct, byla v den, kdy jsem ti pověděl, že musím odejít. Řekla jsi, lásko, zlato, jestli to vážně musíš udělat, nemohla bych tě ještě chvíli držet?


Tape Deck Heart od Franka Turnera z roku 2014 jsem našla chvilku potom, co vyšla, a zamilovala jsem se instantně. První skladba, co jsem slyšela, byla Recovery, já vím, hrozně mainstream. Láska na první poslech.

Nicméně, moje nejoblíbenější píseň z alba je Anymore. Mám problém s tím se věcí vzdávat a nechávat lidi jít. Loučení se je bolestivé a těžké a nežádoucí. Tahle skladba mi hrála v uších den co den, měsíc nebo dva, celou dobu, kterou mi trvalo se zpravit. Anymore, moje náplast.

Nebylo to těžké, spíš tak nějak jednoduché. Tři krátké kroky od tvé postele ke dveřím. Lásko, teď se ti nemůžu podívat do očí.


Můžeš mi pomoct? Jsem zohýbaná a tolik se bojím, že už se nikdy nesrovnám.

Teď už si musíte myslet, že jsem pořád hormonální puberťák, že pláču kvůli prvním láskám na pískovišti a že si zkouším příjmení lidí, kteří nejsou mí, jako šaty v kabince.

A máte pravdu.

Matchbox 20 a jejich album Exile On Mainstream z roku 2007, soubor, jehož celistvost mě překvapila. Znala jsem jednotlivé písně a to bylo všechno. Pamatuji si všechna slova a všechny záhyby, zápletky a zákruty jejich hudby.

Bent. Duševní záležitost.

Tolik se bojím, že už se nikdy nenarovnám.
Řekni mi, kde je tvá skrýš. Bojím se, že zapomenu na tvůj obličej. Už jsem se zeptal všech, začínám si myslet, že jsem si tě jen vymyslel.

Cornerstone, píseň s nejtrapnějším videoklipem, jaký Arctic Monkeys zvládli spáchat a ne, nebudu ho sem vkládat. Jsem příliš sentimentálně nostalgická.

Četla jsem, že tahle píseň je o nešťastníkovi, jemuž umřela přítelkyně. Cornerstone je prý terapeutické centrum. Je mi trochu trapně, že dokážu promítat svoje nicotnosti do něčeho tak závažně dospělého, ale jen trochu.

Humbug je mistrovské dílo. Jistě už vám došlo, že nejsem hudební kritik, ale prosím, pokud mně chcete jen trochu udělat radost, poslechněte si Humbug. Duševní snídaně, oběd i večeře.
A ty jasně modré oči se mohou potkat s mými jen přes místnost lidí méně důležitých, než jsi ty.

Dámy první, nebo spíš asi ne.

Nedokážu přesně vypíchnout, co mě uchvátilo na akusticky znějící písni od islandské skupiny Of Monsters and Men, zní ale tak podivně. A já měla pro podivnosti vždycky slabost. My Head is an Animal z roku 2011 je famózní a láskyplné a nešťastné. Moc bych si přála vidět ve stejném světle i jejich další album, bohužel. Tam už není tichá božskost.

Možná jsem špatný, špatný, špatný člověk. Lásko, já vím.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama