Roztříštěná a proč ji (ne)číst

25. srpna 2014 v 17:48 | Borůvka |  Recenze
Máte v oblibě romány s pubertálními děvčaty v hlavní roli? Rádi čtete nekonečné vnitřní dialogy? V tom případě vás série Roztříštěná od americké spisovatelky Tahareh Mafi bude bavit.

Seznamte se s Juliette, dívkou, která mohla mít normální život, ale jak už to tak bývá, něco se pokazilo. Její dotek totiž zabíjí. A ne jen tak obrazně, její dotek z vás doslova vysává život. To ovšem nemohlo zůstat bez povšimnutí - po nehodě, kdy Juliette nechtěně zabije malého chlapce, je (po nevynechatelných návštěvách psychiatrů, doktorů a nevím, čeho ještě) uvrhnuta do vězení. Jen holé stěny, postel, ona a její tajný zápisník.

Jsme v budoucnosti, kdy už planeta Země vypadá docela jinak - klasický dystopický obrázek, kdy lidstvo přežívá zuby nehty. Předpokládatelně se ale najde skupina aktivistů, diktátorů, potencionálních zachránců, říkejte tomu jak chcete, která je přesvědčena, že se všechno ještě může změnit. Říkají si Obnova a chtějí začít nový věk. S novým jazykem, písmem, historií. Přirozeně staré názory, zvyky a tradice tuhle změnu nemůžou přežít. A tak tam venku pomalu začíná boj mezi Obnovou a jejími odpůrci.

Ne, že by něco z toho Juliette řešila. Ona tráví dny tím, že si smolí své zápisy plné osamělosti a škrtanců. Až jednoho dne, jako kouzlem, se všechno změní. Do jejího soukromého vězeňského apartmá je vpuštěna další oběť.


Postupem času se seznamujeme s Warnerem, místním velitelem Obnovy a věznitelem naší hlavní hrdinky, Adamem, klukem z Juliettiny minulosti a dalšími postavami, které Juliette vystrašeně ignoruje.

Ve druhém díle (lidi, co jsou alergičtí na spoilery, si teď možná budou chtít vzít Zyrtec, nebo přestat číst úplně) se Juliette pokouší začlenit do skupiny odpůrců Obnovy, lidí, kteří jsou jako ona - není jediná, kdo má talent, dar, prokletí. A jak se příběh posouvá, Juliette nabírá sebevědomí a válka je na spadnutí.

Škrtance v textu, neboli jedna z mála zvláštností, pomalu mizí. Někdo to připisuje mentálnímu vývoji postavy, tomu, že Juliette přestává být nejistá. Nebo tomu, že se děje tolik věcí, že není čas na škrtání. Obojí se zdá jako relativně logická záplata, mně osobně to přijde jako smazání odlišnosti.

Protože, co si budeme povídat, hlavní hrdinka, náctiletá dívka, která se zamiluje do podobně starého kluka, který je krásný a inteligentní a chápavý a miluje ji takovou, jaká je a ještě zvládá být její bodyguard a vždycky dávat její zájmy před ty svoje, to tu bylo mockrát.

Zdá se, že v poslední době se s dystopiemi roztrhl pytel a mně to nevadí, protože je čtu ráda, ale opravdu musí být všechny podle jednoho vzoru?

Juliette na mě většinu času působila jako nestabilní osoba, která se jen tak nechává unášet proudem událostí a sem tam se zhroutí, že je toho na ni moc a že to nezvládne. Není nepodobná Belle ze ságy Stmívání.

Její vnitřní monology o správnosti jejích rozhodnutí a pokusy o poetické výkřiky zoufalosti spojené s neschopností nést následky za své činy a spisovnou mluvou učitelky českého jazyka jsou, no, zvláštní. Její chování zbitého štěněte a bezmezná oddanost postavě, která je typická Mary Sue mezi muži, mi za chvíli začaly lézt na nervy.

Tolik k mínusům. Nicméně, i nějaké plusy se najdou.

Třeba brilantní vybroušení postavy Warnera, který se ze začátku jeví jako typický zloun, co je zlý protože proto. Postupem času se z něj stává postava s vnitřkem, který stojí za prozkoumání a upřímně je to jeden z hlavních důvodů, proč jsem číst nepřestala - chtěla jsem o Warnerovi vědět víc. K příbližení jeho charakteru uvedu Draca Malfoye z HP.

I přes všechno, co jsem vypsala výše, se série dobře čte, nezanechá ve vás sice touhu a hlad po dalších stránkách, kde překvapeně vzdechnete, když se děj neočekávaně otočí (všechny tyhle plot twisty jsem tak nějak čekala), ale jako oddechovou četbu bych se ji nebála zmínit.

Název série: Roztříštěná
(Jsem roztříštěná / Shatter me,
Jsem zlomená / Unravel me,
Jsem rozohněná / Ignite me)
Autor: Tahereh Mafi
Nakladatelství: CooBoo
Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ellnesa Ellnesa | Web | 25. srpna 2014 v 19:57 | Reagovat

O sérii slyším často. Má krásné obálky a anotace působí zajímavě. Nicméně, jsem už nejspíš knížku s podobným zaměřením četla. No, hledat ji nebudu, teda asi.
Nicméně hezký (ne)doporučovací článek ;-)

2 Kiwitorie Krtková Kiwitorie Krtková | Web | 26. srpna 2014 v 18:08 | Reagovat

NAVAL SPOLUBYDLÍCÍ!!! OKAMŽITĚ!!!
SLIBUJEŠ JE UŽ OD KVĚTNA TAK BUD LASKAVÁ A PLN SVÉ SLIBY!!!

3 Em Zet Em Zet | Web | 30. srpna 2014 v 17:01 | Reagovat

To je super nápad, podle mého názoru. Sice bych na něm našla nějaké chyby (jako ale ostatně na každé knize, co jsem četla), ale i tak. :D Mě to rozhodně zaujalo. Musím také pochválit styl tvého psaní, je to úžasné! :D

4 Tulačka Tulačka | E-mail | Web | 1. září 2014 v 10:25 | Reagovat

Já nevím. Párkrát jsem na ní narazila v knihkupectví a knihovně, ale nikdy mě nezaujala natolik, že bych si jí chtěla přečíst. Ani stmívání mě nebavilo :D a tím že na něj v recenzi odkazuješ tak už vím na sto procent, že si tu knihu vážně nikdy nepřečtu :D a píšeš opravdu moc hezky :-) recenze je moc pěkně podaná

5 Amia Amia | Web | 19. září 2014 v 23:51 | Reagovat

Ne že se s dystopiemi roztrhl pytel, to s těmihle rádoby romány se převrhl džbán

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama