DČ: Aliance

18. května 2014 v 13:20 | Borůvka |  Recenze
_Dnešní článek je první ze sedmi recenzí patřících do projektu Duhové čtení, který spočívá v přečtení knih v barvách duhy - dnes to bude červená. Může obsahovat spoilery k Divergenci a Rezistenci.


_Aliance je třetí a poslední díl knižní série (první díl: Divergence, druhý díl: Rezistence). Tris a Tobias jsou opět spolu, ale společnost a systém, ve kterém oba vyrůstali a kterému věřili, je v troskách. Systém frakcí je kompletně rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale ve skutečnosti všichni touží po jediném - po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice rodného Chicaga. A zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala.

_Název: Aliance (Allegiant)
_Autor: Veronica ROTHOVÁ
_Nakladatelství: CooBoo
_Počet stran: 361
_Rok vydání: 2014 (v originále 2013)

_Jak jsem se ke knize dostala? Jelikož jsem četla Divergenci i Rezistenci, chtěla jsem vědět, jak to dopadne (ačkoli jsem si nechtěně přečetla spoiler, který mi prozradil v podstatě nejdůležitější událost, která se v knize stane).

_Jak zní první věta? Každou otázku, kterou lze položit, je nutné zodpovědět, nebo se jí alespoň zabývat.

_Kterou postavu jsem si oblíbila a kterou ne? Beatricin bratr, Caleb, se v druhém díle zachoval jako zbabělec a zrádce, ztratil její důvěru. Ale nyní se k ní pomalu dostává zpět a je ochoten kvůli jejímu odpuštění riskovat všechno - proto ho označím za svoji oblíbenou postavu. Na druhé straně mi vůbec nesedla postava Nity, revolucionářky, která se snažila změnit názor svých nadřízených na "poškozené" lidi. Její charakter mi přišel dost odfláknutý a na konci si lehce protiřečila.

_Chtěla bych v příběhu žít? Chtěla bych si vyzkoušet žít v systému frakcí - než na mě začnete házet vajíčka a rajčata, nechte mě to vysvětlit! Vím, že je to poměrně utopická představa, ale zároveň je to něco úplně jiného než to, v čem žijeme teď a já bych chtěla vědět, jaké to je, i když by se mi to pravděpodobně brzy zajedlo.

_Oblíbený úryvek z knihy: "Jestli to udělám..." začne.
_Zavrtím nesouhlasně hlavou, ale Caleb udělá zamítavé gesto.
_"Přestaň," řekne. "Beatrice, jestli to udělám... odpustíš mi?"
_Myslím, že když člověku někdo ublíží, břemeno provinění dolehne na viníka i oběť - a jejich bolest je paradoxně propojí. Odpuštění pak v sobě zahrnuje rozhodnutí nést plnou tíhu břemene sám. Calebova zrada nás zavalila oba a od samého začáítku jsem netoužila po ničem jiném, než aby ze mě tuto tíhu sňal. Nevím, jestli bych ji dokázala vzít celou na sebe - nevím, jestli jsem dost silná nebo dost dobrá. Ale teď vím, že se připracuje na očistec, a vím, že musím být dost silná a dost dobrá, jestli se má za nás zavšechny obětovat.
_Přikývnu. "Ano," vysoukám ze sebe. "Ale kvůli tomu to nedělej."

_Plyne z knihy nějaké morální poučení? Jaké? Nikdo nemá právo ovládat život jiných proti jejich vůli.

_Co bych na příběhu nebo jednotlivých postavách změnila? Jednak je tu Peter, jeden z hlavních záporáků prvního dílu, který se zázračně a hodně nárazově rozhodně změnit a to mi přišlo fakt nepravděpodobné. A druhak je tu Tobiasova matka Evelyn, která v prvních dvou dílech předstírá, že je mrtvá a potom se najednou znovu objeví, chladná a logicky jednající. Nakonec se ale rozhodne všechno hodit za hlavu a otočit se o 180 stupňů. Taky mi to nepřišlo nejlépe vyřešené.

_Jakými slovy bych knihu doporučila někomu dalšímu v jedné až pěti větách? Podívejte, je to knížka pro teenagery a taky podle toho působí, ale neznamená to, že byste ji měli odsoudit. Je čtivá a finále jsem nepředvídala.

_ALIANCE je teenagerovská dystopie plná zvratů a intrik psaná ze dvou pohledů. Doporučila bych ji těm, kteří už četli první dva díly.

_85% ze sta


obrázky jsou z gorila.sk a neoluxor.cz
anotace je z neoluxor.cz
článek se řadí do projektu Duhové čtení

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sarinka Sarinka | Web | 18. května 2014 v 15:30 | Reagovat

Túto knihu si spolu s prvými dvoma časťami plánujem kúpiť už dlhšie. Poradila mi ich kamarátka z Írska a podľa nej je to najlepšia knižná séria akú kedy čítala, takže si robím veľké nádeje :)

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 22. května 2014 v 15:14 | Reagovat

Tuhle sérií si chci přečíst, zrovna jsem o tom dneska mluvila ve škole :) Kamarádka ji stihla přelouskat celou za tři dny a je z ní úplně nadšená :)

3 stuprum stuprum | Web | 25. května 2014 v 17:06 | Reagovat

Akorát mě mrzí, že těch aliancí je tolik, že se v nich časem ztrácíš. Jinak dobrý námět a snad se hezky čte.

4 Idreamer Idreamer | Web | 23. července 2014 v 21:33 | Reagovat

Alianci jsem nedávno dočetl a musím říct, že takto jsem nad tím neuvažoval - takto podrobně. Teď když se na to dívám z tvého pohledu "co bych změnila", vidím, že chyby tam přeci jen jsou. Závěr jsem opravdu nečekal takový jaký byl. Asi posledních 20 stránek se mi z toho hnaly slzy do očí (ale vydržel jsem!), ale bylo to už takové divné to číst. Přišlo mi, že už to prostě není ono. Nejprve jsem myslel, že to nějak spraví, ale pak mi došlo, že ne, když jsem prolistoval konec a viděl jsem jen samé kapitoly TOBIAS. Každopádně první díl, mě úplně uchvátil ať už nápadem či provedením a trojka k tomu nemá sice daleko, ale někdy mi nevyhovoval TOBIASŮV pohled - TRIS byla prostě čtivější - bylo vidět, že se s ní autorka sžila daleko lépe než s Tobiasovou linií a pohledem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama