Ready player one (4)

5. května 2013 v 3:08 | Borůvka |  Recenze
Rozhodla jsem se, že budu víc psát o knížkách. Dobře,pokusila jsem se o to už dřív, ale teď jsem se rozhodla! A ne, rozhodně to není nedostatek vlastní invence, jak vás to jenom napadlo... No, každopádně, chtěla bych psát o knížkách tak, jak je dočtu, a ne jako to dělám teď, čili přečíst x knížek a potom z nich nějakou náhodně vylovit a napsat o ní. Borůvko, přiznej si to, tři knížky na blogu o tobě říkají vážně málo. Musí si myslet, že tvoje čtecí aktivita je rovna nule. Každopádně, dost bylo řečí, pouštíme se do psaní, či popisování dnešní knížky.

Ready player one - Ernest Cline


Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Kcyž se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.

1. Proč jsem si vybrala právě tuhle knihu?
No, abych řekla pravdu, zaujala mě ta obálka. *poker face* Vypadala dost zajímavě a neobvykle, po přečtení anotace bylo jasno - tahle kniha jde se mnou domů.

2. Definuj knihu pomocí jednoho až dvou slov (přídavné nebo podstatné jméno).
Cíl.

3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso nebo citoslovec).
Najít.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně jakou bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tentokrát to s vybíráním nemám tak těžké, jako u předchozích (těch třech *červená se*) knih, jelikož postava Art3mis byla moje láska na první řádek, prostě sympatie od začátku. Je to ironická a svá blogerka, která se soustředí na svůj cíl a nenechá se ničím odradit. Ačkoliv si nemyslím, že je mi podobná, směs jejích vlastností mi přijde reálně namíchaná, její chování skutečné. A ano, miluju postavy s tajemstvím. Odhaleno.


5. Co se mi na příběhu líbilo.
Líbily se mi odkazy na filmy, knihy, seriály a hudbu, které jsem mohla poznávat a hledat, i když jsem to, přiznávám, téměř nedělala. Každopádně mi to přijde jako skvělý nápad. Dále se mi líbilo uvažování postav, přišlo mi realistické a propracované.

6. Co se mi na příběhu naopak nelíbilo.
Některé části mi přišly zbytečně zdlouhavé a rozvláčné, na druhou stranu se příběh táhne delší dobu a všechno se to neseběhne v jednom dnu nebo týdnu, takže se to pochopit dá. Ale stejně.

Abych to shrnula - Ready player one mi přijde jako skvělá kniha pro milovníky počítačových her a sci-fi, ačkoliv i dramatických situací je tu poměrně dost. Postavy jsou dle mého propracované a není jich zbytečně moc ani málo. Příběh je napsaný vcelku čtivě, ač, jak už jsem psala, jsou některé části na můj vkus moc zdlouhavé. Když to vezmu kolem a kolem, knížka si imho zaslouží takových 60% ze sta - nenudí a neotráví, ale nezanechá ve vás žádnou hlubší stopu.
Zdroj obrázku - jota.cz,
zdroj úvodního textu - oficiální anotace knihy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 5. května 2013 v 11:32 | Reagovat

Hm, ta knížka vypadá vcelku zajímavě. Možná ji zkusím, až budu mít trochu víc času... :-) :-D

2 literarni-klub literarni-klub | 5. května 2013 v 12:45 | Reagovat

Ahoj, tento týden jsi měla zaslat svou práci na téma "Happy end", ale nic nepřišlo. Proto tě prosíme, aby jsi do dnešního večera svou tvorbu zaslala na email literarni-klub@seznam.cz, děkujeme.

3 Skřítek Skřítek | Web | 10. května 2013 v 6:54 | Reagovat

Miluju tvoje záhlaví! o.O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama