Proč se rajče červená?

23. dubna 2013 v 22:36 | Borůvka |  Psaní
Po delší době tu máme něco z literární činnosti, a sice povídku původně psanou do soutěže, na téma Proč se rajče červená? Ač jsem se neumístila, nepálím ji za svitu půlnočního měsíce, jak jsem původně plánovala, ale předkládám ji vám, potencionálním kritikům - co vytknete?


Život rajčatové víly je vlastně jednoduchý.
Živí se dohlížením na rajčata, dohlížením na rajčata a ano, dohlížením na rajčata. "Červenej se, rajče... červenej se..." To je v podstatě celá jejich pracovní náplň. Žádné vzrušení. Žádné zážitky.
Naše víla byla vlastně docela obyčejná.Kdyby se někdy někdo zeptal jí, řekla by, že má svoji práci ráda, to ano, ale... kdyby se jí někdo zeptal důrazně, několikrát a podíval se na ní vševědoucím pohledem, možná by přece jen připustila, že víly mají podle ní mít mnohem poetičtější úkoly. Pečovat o květiny, to je přece nestárnoucí klasika. Zvonečky,sedmikrásky,sem tam nějaký ten kolem letící motýlek s novým vtipem,a rajčata...jsou červená.Jo,a taky kulatá. Červená a kulatá . Hmm . Jistě, někdo se musel starat i o rajčata, to ona dobře věděla, protože kam by svět jinak dospěl, kdyby se rajčata nechávala jen tak nazdařbůh? Proti tomu neměla sebemenší námitky. Ale, jen tak mezi námi, nemusela to být zrovna ona, kdo byl vyvolen starat se o rajčata . Bez jakýchkoli výčitek, samozřejmě.
Ach, kdyby si jen mohla vybírat! Byla by si asi vybrala tulipány. Ty krásné, elegantní květiny mnoha barev, jejichž víly byly jásavé a skotačivé, bezstarostné a chichotavé. Zatím co ona ve svých gumácích, a s kusem flanelového hadříku na leštění rajčat v ruce, inu, nebyla zrovna ideálem krásy. Ona byla zkrátka víla - dělník. Tak to bylo a nikdo s tím nemohl nic udělat. Mohla, konec konců. dopadnout i hůř. Třeba takové víly od kopřiv... Včera, když si letěla domů pro nové leštidlo, zaslechla skuhrání z vedlejší místnosti a dala by krk za to, že tam zase víla ošetřovatelka nějaké chudince od bodláků vytahovala ostny.
Ale co. Ráda by viděla ty třasořitky od zvonečků a ospalky od mateřídoušky, jak zastanou to, co ona musí. To by jim zmizel úsměv ze rtů, cháchá, to by jim spadnul hřebínek.
A zrovna tohle rajčátko se jí dneska hodně povedlo, a když ho trochu... přileští... je takové krásné... červené, kulaté... červené, kulaté a baculaté... A vůbec. Zítra je den, kdy se půjde podívat na úplně novou odrůdu žlutých rajčat. Asi budou taky kulatá... žlutá... proč ne červená?
Chodila do školy, jistě, měla výcvik, byla mistryní ve svém oboru. Jen jedna věc ji mrzela. Nikdy jí nikdo neřekl, proč se rajče vlastně červená.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Máte ode mě raději...

Prózu 30.4% (7)
Poezii 4.3% (1)
Fotky 30.4% (7)
Dotazníky 26.1% (6)
Něco jiného 8.7% (2)

Komentáře

1 Skřítek Skřítek | Web | 25. dubna 2013 v 19:07 | Reagovat

Už jsem ti říkala, že se mi to strašně líbí, ale po dalším přečtení se mi to líbí ještě mnohem víc! :3

2 To bys chtěla vědět :P To bys chtěla vědět :P | 7. května 2013 v 18:35 | Reagovat

Noo ... teda ... čekal bych něco .... lep... ne dělám si srandu :-D je to skvělý :-) už jen proto že já osobně bych nikdy nic takového nevymyslel a obdivuju tvůj umělecký um  :-) :-D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama